Zabawy ruchowe

1. "Bocian i żaba" (wszystkie grupy wiekowe)
Rodzic układa ze skakanki na środku pokoju koło – staw (jeśli nie masz skakanki- użyj na przykład paska, grubego sznurka lub szalika). Rodzic (lub starsze rodzeństwo) podejmuje rolę bociana. Dziecko swobodnie skacze po łące (pokoju), naśladując skoki żab, gdy usłyszy klekot bociana szybko wskakuje do stawu. Można oczywiście zamieniać się rolami. Świetna zabawa;)

2.  Raz, dwa, trzy – baba jaga patrzy - Jedna osoba to Baba Jaga. Stoi tyłem do pozostałych i woła: „Raz, dwa trzy, Baba Jaga patrzy”. W tym czasie dzieci szybko biegną w jej stronę. Na słowo „patrzy” Baba Jaga odwraca się. Kto nie zdołał się zatrzymać w bezruchu, wraca na start, kto dotknie Baby Jagi, ten zajmuje jej miejsce. 

3. Kolory - Dziecko, które na początku poprowadzi zabawę, trzyma piłkę. Pozostali uczestnicy siadają w szeregu naprzeciw niego. Prowadzący rzuca piłkę po kolei do każdego kolegi, wymieniając przy tym różne kolory. Dzieci łapią i odrzucają piłkę. Nie można jej złapać, gdy rzucający piłkę powie „czarny!”. Zmiana z prowadzącym następuje, gdy ktoś złapie piłkę, mimo że padło hasło „czarny!”. 

4. Gra w klasy - Narysuj na chodniku kratki do gry w klasy i ponumeruj je do pięciu. Pokaż dziecku, jak rzucić kamyk, patyk na jedną z kratek. Zachęć malca do skakania po kratkach, aż znajdzie się na numerze, na który upadł rzucony przedmiot. 

5. Jaką jestem zabawką? - Dzieci wypowiadają się na temat ulubionych zabawek. Po kolei każdy z uczestników przedstawia gestami wybraną przez siebie zabawkę, a pozostali odgadują jaka to zabawka.

6. Dzisiaj proponujemy Wam, abyście wykonali ćwiczenia warg i języka.
Zwierzęta wiosną
• Radosny baranek – dziecko mówi: beee, beee…. , uśmiechając się szeroko i mocno rozciągając wargi.
• Piszczący kurczaczek – Złączenie warg i ich wysunięcie do przodu, ciche wypowiadanie: pi, pi, pi …
• Dzióbek kurczątka – Dziecko wypycha do przodu wargi i równocześnie wciąga policzki do wewnątrz, poruszając wargami w górę i w dół.
• Żółte kurczaczki – dziecko na otwartej dłoni trzyma małego żółtego kurczaczka (np. z włóczki lub plastiku) i dmuchają w niego tak, aby spadł z dłoni. Ćwiczenie powtórzyć kilka razy.
Butelkowy slalom
Na czym polega zabawa! Zacznijcie od rozstawienia dwóch butelek po pokoju. Dziecko ma chwilę na przyjrzenie się i zapamiętanie gdzie stoją, po czym zawiązujemy mu oczy. Zadanie polega na przejściu w taki sposób, aby nie przewrócić żadnej z butelek. Gdy uda mu się przejść poziom, dokładacie kolejną przeszkodę i tak do momentu, aż skończą Wam się w domu plastikowe butelki.

Rzucamy do celu

Prosta, ale zajmująca gra. Na podłodze stawiacie miskę lub wiaderko i wrzucacie do niego piłki, balony lub zmięte w kulki gazety. Wygrywa ten, kto wykona najwięcej prawidłowych rzutów z linii mety.

Poszukiwacze skarbu

Nic tak nie motywuje, jak rozwiązywanie zadań i zagadek, by dotrzeć do skarbu. Możecie narysować mapę, dodać kilka zadań specjalnych, np.: zrób 10 przysiadów, zakręć się 3 razy, podskocz 7 razy do góry itp. lub pochować kilka kartek z podpowiedziami takimi jak „sprawdź pod łóżkiem”, „szukaj za kanapą”, „zajrzyj do lodówki” itp. by dziecko mogło odnaleźć skarb! A co będzie poszukiwaną nagrodą zależy tylko od Was!
smile
https://www.youtube.com/watch?v=OCmZrAz3t-U
KOCHANE DZIECI przesyłam wam piosenkę o Wielkanocy posłuchajcie i zatańczcie do niej.